Calendar

December 2018
THU20
Skills Clinic with Angie Lambert
Easts Tiger Turf, Carina
SAT22
Skills Clinic with Angie Lambert
Easts Tiger Turf, Carina
FRI28
Bunnings Sausage Sizzle
Keperra
January 2019
SUN20
JT & 13T Skill Development with Regie Fisher & Adam Peters
Burringbar Park, Chermside
MON21
Skill Development with Amy Ryan & Regie Fischer
13T train 4:30pm - 5:30pm
JTS train 5:30pm - 6:30pm
Burringbar Park, Chermside
MON28
Australia Day - No Turf Training
February 2019
SAT02
Sign on day 2019
Rebel Sports, Mitchelton
SUN03
JT & 13T Trials
Burringbar Park, Chermside
MON04
JT & 13T Squad Training
Burringbar Park, Chermside
TUE05
FREE COME & TRY HOCKEY FOR 5YRS-10YRS
Tramway St, Ferny Grove
SUN10
JT & 13T Trials
Burringbar Park, Chermside
MON11
JT & 13T training (Every Monday until end of season)
Burringbar Park, Chermside
TUE12
Turf teams announced for 2019
First Grass Training for U7, U9, U11 & U13
Tramway St, Ferny Grove
Grass Goal Keeper Development with Greg Shirvington
WED13
JG training starts (U17'S)
Tramway St, Ferny Grove
FRI15
JT'S Practice game vs Redcliffe
Redcliffe Hockey Fields
SAT16
Level 2 Coaching Course
State Hockey Centre
13T Practice game vs Redcliffe
Redcliffe Hockey Field
SUN17
Skill Development with Adam Peters & Miesh Elmes
Turf Goal Keeper Development with Greg Shirvington
Burringbar Park, Chermside
TUE19
Grass Goal Keeper Development with Greg Shirvington
Tramway St, Ferny Grove
FRI22
JT'S Practice game vs Redcliffe
Redcliffe Hockey Field
SAT23
13T'S Practice game VS Redcliffe
Redcliffe Hockey Field
SUN24
Skill Development with Amy Ryan & Regie Fisher
Turf Goal Keeper Development with Greg Shirvington
Burringbar Park, Chermside
TUE26
U11 Grass Trials
Tramway St, Ferny Grove
March 2019
FRI01
Junior Turf Grading Games
TBA
SAT02
13T Grading Games
TBA
SUN03
U11 Grass Trials
Tramway St, Ferny Grove
TUE05
U11 Grass Trials
Tramway St, Ferny Grove
WED06
Grass teams announced
FRI08
Junior Turf Grading Games
SAT09
13T Grading Games
MON11
Umpire Clinic for Turf Players (week 1)
FRI15
JT Fixtures commence
SAT16
13T Fixtures commence
SUN17
U13 Development Program
MON18
Umpire Clinic for Turf Players (week 2)
SAT23
Working Bee
Downey Park
SUN24
All Grass Teams - Practice Games
Tramway St, Ferny Grove
MON25
Umpire Clinic for Turf Players (week 3)
WED27
U18 Rep Player Nominations Due
SUN31
All Grass Teams - Practice Games
Tramway St, Ferny Grove
April 2019
MON01
U13 Rep Player Nominations Due
TUE02
Grass Umpire Clinic (Week 1)
SAT06
Grass Fixtures Commence - TBC
SUN07
U18 Rep Trials Week 1
TUE09
Grass Umpire Clinic (Week 2)
FRI19
Good Friday
TUE23
Grass Umpire Clinic (Week 3)
THU25
Anzac Day
SUN28
U18 Rep Trials Week 2
U13 Rep Trials Week 1
U11 Development
Downey Park
TUE30
Grass Umpire Clinic (Week 4)
May 2019
SUN05
U18 Rep Trials Week 3
U13 Rep Trials Week 2
SUN12
U18 Southern Cross Tournament
Sunshine Coast
U13 Rep Trials Week 3
U11 Rep Trials Week 1
Downey Park
SUN19
U13 Southern Cross
Tweed Heads
U11 Rep Trials Week 2
Downey Park
SUN26
U11 Rep Trials Week 3
Downey Park
June 2019
SUN30
U18 State Championship
Tweed Heads
July 2019
SUN07
U13 State Championships
Cairns
SUN21
U15 Rep Trials Week 1
SUN28
U15 Rep Trials Week 2
August 2019
SUN04
U11 Southern Cross Tournament
Downey Park
U15 Rep Trials Week 3
SUN11
U15 Southern Cross Tournament
Toowoomba
September 2019
FRI06
Turf Grand Final Day
SAT07
Grass Grand Final Day